Adli Kontrol Nedir? Adli Kontrol Hakkında Bilgi

0
516
adli kontrol nedir adli kontrol hakkında detaylı bilgi
adli kontrol nedir adli kontrol hakkında detaylı bilgi

ADLİ KONTROL NEDİR ?

Adli kontrol kararı, tutuklama sebeplerinin varlığına rağmen şüpheli veya sanığın denetim altına alınarak tutuklama kararı yerine uygulanan bir ceza muhakemesi tedbiridir.

Hakim, tutuklama tedbiri yerine “adli kontrol şartıyla” şüpheli veya sanığı denetim altına alarak serbest bırakmaktadır.

Karar verildikten sonraki aşama nasıl olur?

Karar verildikten bir gün sonra veya aynı gün karar da vermiş olduğunuz ev adresinin bağlı olduğu yargı sınırları içerisindeki adliye gönderilir. Sonrasında adliyeye bağlı olan denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir, bu süreç 3 gün sürebilir adli kontrol alan kişinin bu sürede hiç bir işlem yapması gerekmiyor, denetimli serbestlik müdürlüğüne ulaştığında yazı, vermiş olduğunuz adresinize tebligat çıkartılıyor ve evinize gelen o tebligatla müdürlüğe başvuru yapıyorsunuz veya kendiniz gidip denetimli serbestlik müdürlüğünden elden tebliğ alabilirsiniz.

Adli Kontrol kararlarında adres değişikliği veya izin nasıl alınır?

Adli kontrol kararlarında adres değişikliği veya izin almak için öncelikle kararı veren birimin ve adliyenin bilinmesi gerekiyor, kararı genelde Sulh Ceza Hakimlikleri verir ancak talepte bulunulurken soruşturmayı yürüten savcınızdan izin almanız gerekiyor. Aynı şekilde kararı Asliye Ceza Mahkemeleri de kararı vermiş olabilir bu durumda da yine kararı veren birimden yani mahkemeden talepte bulunulması gerekiyor. Talepte bulunmak için kararı veren mahkemeye veya savcınızdan bir dilekçe ile bulunabilirsiniz.

Güncellenecek…

CEVAP VER

Yorumunuz...
Lütfen isminizi girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.